Woda dla niemowląt – jaką wybrać oraz w jakim kubku podawać


Znaczenie wody w organizmie
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne w modelu żywienia dzieci oraz dorosłych. Niedobór wody w organizmie już na poziomie 2-3% zmniejsza objętość krwi, zwiększając jej gęstość, co prowadzi do zaburzeń pamięci krótkoterminowej, obniżenia koncentracji, opóźnienia reakcji na bodźce oraz uczucia zmęczenia i bólów głowy.

Jakość wypijanej wody jest ważna na każdym etapie rozwoju organizmu, a szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku niemowląt, ze względu na wrażliwość ich organizmu na czynniki zewnętrzne.

Jakość wody z kranu
W teorii, woda prosto z kranu jest bardzo dobrej jakości - tak pokazują badania przeprowadzane przez sanepid. Badania te są jednak wykonywane w stacjach uzdatniania, a zanim woda trafi do naszych mieszkań i domów musi przepłynąć kilometrami rur, których jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Woda z kranu może być zanieczyszczona metalami ciężkimi i innymi niebezpiecznymi substancjami, dlatego przed podaniem niemowlęciu najlepiej ją przefiltrować lub przegotować.

Jaką wodę wybrać
Dla niemowląt zalecana jest woda źródlana, naturalna woda mineralna niskosodowa o zawartości sodu poniżej 20 mg w 1 dm3 wody oraz niskozmineralizowana o zawartości składników mineralnych poniżej 500 mg w dm3.

Woda dla niemowląt niskozmineralizowana - dietetyk lublin

Woda dla niemowląt źródlana - dietetyk lublin

Dzieciom po ukończeniu 1 roku życia można podawać wodę średniozmineralizowaną.

Woda źródlana pozytywnie zaopiniowana przez jednostki pediatryczne dla niemowląt to: Żywiec Zdrój, Baby Zdrój, Mama i Ja, Primavera, z kolei dla dzieci powyżej 1 roku życia to: Nałęczowianka i Pure Life.

Kiedy wprowadzić picie z otwartego kubka
Oprócz jakości, bardzo ważnym aspektem są również naczynia w których niemowlakowi lub dziecku podaje się wodę czy też inne płyny. Niemowlęta po ukończeniu 6 miesiąca życia należy uczyć picia z otwartego kubka. Naukę można rozpocząć od małych plastikowych kubeczków, nakrętek lub kieliszków, a na spacer najlepiej zabrać bidon ze słomką. Niemowlę od początku należy uczyć pić wodę.

Po ukończeniu 12 miesiąca życia należy zrezygnować z karmienia dziecka butelką ze smoczkiem, a wprowadzić wyłączne karmienie z otwartego kubka.

kubki dla niemowląt - dietetyk lublin

Kubkom „niekapkom” mówimy NIE
Zarówno u niemowlaków jak i dzieci nie należy stosować tzw. kubków „niekapków”. Mogą one być wygodne ponieważ nie pozwalają ,aby wylewały się z nich płyny, natomiast stosowanie ich może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych, takich jak nieprawidłowy wzorzec picia, połykania, oddychania, wady zgryzu, wymowy jak i rozwój próchnicy oraz otyłości. Picie z kubków niekapków zwiększa ryzyko uszkodzeń buzi. Dzieci często piją z kubka podczas chodzenia co może może skutkować upadkiem i niechcianym urazem.

kubek niekapek - dietetyk lublin

Podsumowując


1. Dla niemowląt zalecana jest woda źródlana, naturalna woda mineralna niskosodowa oraz niskozmineralizowana.

2. Dzieciom po ukończeniu 1 roku życia można podawać wodę średniozmineralizowaną.

3. Niemowlęta po ukończeniu 6 miesiąca życia należy uczyć picia z otwartego kubka.

4. Po ukończeniu 12 miesiąca życia należy zrezygnować z karmienia dziecka butelką ze smoczkiem, a wprowadzić wyłączne karmienie z otwartego kubka.

5. Zarówno u niemowlaków jak i dzieci nie należy stosować tzw. kubków „niekapków”.