Domowe sposoby na nadciśnienie


Osoby, które zgłaszają się do dietetyków to często osoby chcące schudnąć, ponieważ w ich życiu pojawił się bodziec, który w tym kierunku ich ukierunkował – ślub, zbijające się wakacje, sylwester i chęć założenia sukienki czy koszuli o 3 rozmiary mniejsze. Szczególnie osobom młodym trudno sobie wyobrazić, że zdrowie można utracić. 
Cytując klasyka:
„Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz”.

W zależności, na jakim etapie życia jesteś, w twojej głowie są inne priorytety i cele. Jeśli chcesz schudnąć 15 kg tylko po to żeby zmieścić się w ulubioną sukienkę, a po osiągnięciu celu wrócić do wcześniejszych nawyków - nie czytaj dalej tej lektury. Chcę skupić Twoją uwagę na priorytecie Twojego zdrowia i wiem, że jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na nadciśnienie tętnicze, to wiesz, że Twój stan zdrowia zależy od nieodpowiednio prowadzonego stylu życia. Ale głowa do góry, jesteś tu przecież po to, żeby ten styl zmienić.

W bardzo dużej części przypadków osób chorujących na nadciśnienie, choroba ma charakter pierwotny, co oznacza, że nie ma przyczyny, którą można usunąć, a choroba musi być leczona przez całe życie. Jeżeli wartości ciśnienia ulegają normalizacji to dlatego, że leczenie jest skuteczne, a nie dlatego że choroba ustąpiła. Wierzę, że zmieniając styl życia, nie będziesz się czuć chory, mimo występującej choroby.

Częstość zachorowań na nadciśnienie tętnicze jest odwrotnie proporcjonalne do rozwoju socjoekonomicznego społeczeństw (np. u plemion indiańskich nadciśnienie nie występuje w ogóle). Nadciśnienie można zakwalifikować do chorób cywilizacyjnych i wiąże się z konsumpcyjnym stylem życia. Nadciśnienie może być predysponowane genetycznie, ale pamiętaj, że to Ty pociągasz ostatecznie za sznurki. Jeśli Twoi rodzice, dziadkowie, bliscy, lub Ty chorujesz na nadciśnienie, widzisz jak choroba może uprzykrzyć życie. Być może zdrowie Twoich bliskich zostało już boleśnie nadszarpnięte, wiesz że nie ma żartów, a gra jest warta świeczki.

Obserwuje się rodzinne występowanie nadciśnienia tętniczego, ale trudno określić czy może to wynikać z obciążenia genetycznego, czy z podobnych nawyków żywieniowych oraz sposobu spędzania czasu wolnego. Czynniki środowiskowe rozwoju choroby to czynniki, na które masz realnie wpływ. I nie chcę Cię straszyć, ale przestrzec i zmotywować. Teraz jest czas na zmianę stylu życia.

Rozpoznanie nadciśnienia

Każdy przyrost wartości ciśnienia rozkurczowego o 7,5 mm Hg wiąże się z podwojeniem ryzyka udaru mózgu. Najpierw trochę teorii, ale obiecuję, przejdziemy do praktyki i pokażę Ci, że to na czym powinieneś skupić swoją uwagę, to nie wyrzeczenia, nakazy i zakazy, ale na to, co jest dobre dla Twojego zdrowia.

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia, na którą najczęściej zapada nasze społeczeństwo. Częstość zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, a gwałtowny wzrost zachorowań można zauważyć po 50 roku życia. W Polsce choruje 8,6 mln osób na nadciśnienie a kolejne 8,9 jest zagrożone jego rozwojem. Co trzeci Polak nie ma świadomości, że choruje na nadciśnienie. Miewasz duszności, napady gorąca, głowa pęka Ci od bólu do takiego stopnia, że nie możesz się podnieść z łóżka?

Nadciśnienie tętnicze rozpoznawane jest na podstawie wielokrotnie powtarzanych pomiarów ciśnienia tętniczego przez lekarza lub w domu specjalnym aparatem i kiedy wartość ciśnienia podczas 2-3 pomiarów (w odstępie kilku dni, każdy pomiar powtórzony dwa razy) przekracza 140/90 mm Hg. Można je rozpoznać również podczas jednej wizyty w gabinecie lekarskim, kiedy wartości dwukrotnie mierzone przekraczają od 180/ 110 mm Hg. Pomiary powinny być wykonywane co najmniej po 10-minutowym odpoczynku, sprawnym aparatem pomiarowym i w ciepłym pomieszczeniu.

Silny ból, lęk lub spożycie alkoholu mogą podwyższyć ciśnienie, przez co pomiary nie będą prawidłowe. W takich okolicznościach pomiary nie powinny być podstawą do rozpoznania choroby.

Nadciśnienie tętnicze, a zalecenia stylu życia

Wbrew temu, co widzimy w telewizji, na co trzeciej reklamie - łykanie tabletek nie jest kompleksowym rozwiązaniem Twoich dolegliwości. W nadciśnieniu tętniczym leczenie farmakologiczne odgrywa ważną rolę, ale nieodłącznym elementem leczenia jest również postępowanie niefarmakologiczne. Zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce styl życia ma ogromny wpływ na Twój stan zdrowia.

• Zaprzestanie palenia tytoniu.
• Redukcja masy ciała u osób z nadwagą, tak by pożądane wartości BMI wynosiło 18,5–24,9 kg/m2.
• Ograniczenie spożycia alkoholu.
• Zwiększenie aktywności fizycznej. 
• Zmniejszenie spożycia soli.     
• Zwiększenie spożycia owoców i warzyw.
• Zmniejszenie całkowitego spożycia tłuszczów, w tym tłuszczów nasyconych.

Założę się, że znasz te zalecenia, ale czy zgodnie z sumieniem jesteś w stanie mnie zapewnić, że realizujesz je na co dzień? Motywacji, aby to zmienić mam nadzieję, że Ci nie brakuje. Przypomnij sobie, kiedy ostatnio ból głowy wykluczył Cię z zabawy z dziećmi lub wnukami. Kiedy za oknem świeci pięknie słońce, a Ty choćbyś chciał czujesz że ciężkość Twojego ciała zatrzymuje Cię w fotelu. Kiedy ostatnio przejażdżka rowerem sprawiała Ci przyjemność – bez zadyszki i potu na całym ciele.

Wpływ otyłości na rozwój nadciśnienia

Istnieje zależność między występującym nadciśnieniem oraz nadwagą i otyłością. Szczególnie nadmiar tkanki tłuszczowej trzewnej, (okrywa Twoje narządy wewnętrzne) sprzyja wzrostowi ciśnienia. Redukcja masy ciała o 5,1 kg może wiązać się z obniżeniem ciśnienia o ok. 4,4 mm Hg skurczowego oraz 3,6 mm Hg rozkurczowego. Zmiany, które zaczniesz wprowadzać teraz będą efektem poprawy Twojego zdrowia w dość odległym czasie, co może być dla Ciebie trudne w utrzymaniu zaleceń. Nagroda, którą otrzymasz będzie odłożona w czasie. Wiesz, dlaczego tzw. diety cud są popularne i rozchwytywane? Bo nagrodę możesz otrzymać w krótkim czasie. - 20 kg w ekstremalnie krótkim czasie stosując nieracjonalną dietę. Słyszałeś pewnie nie raz takie obietnice. Metamorfozy i przemiany osób które na diecie cud w szybkim tempie schudły. Ty zobaczyłeś wynik tej metamorfozy - piękne zdjęcia i efekty, ale co stało się potem z Tą osobą. Nie wiesz, czy nie wróciła do starych nawyków i starej masy ciała, a może nawet i z podwojonym wynikiem na wadze. Nie daj się zwieść, nie ma diety cud.

Nadciśnienie, a alkohol

Co tu dużo pisać, myślę że przekaz jest jasny. Nikt nie zabrania Ci pić alkoholu, ani nie krzyczy kiedy chcesz wypić lampkę wina. Najważniejsze pytanie, które zadaj sobie kiedy chcesz sięgnąć po alkohol to „po co?”. Mężczyźni chorujący na nadciśnienie tętnicze nie powinni spożywać więcej niż 20 - 30 g etanolu na dobę, a kobiety 10-20 g na dobę.
Jak to się ma w praktyce?
20 g etanolu zawiera:
  1. • 5 % piwo w 500 ml
  2. • 12% wino w 200 ml
  3. • 40% wódka w 60 ml

Nadciśnienie, a sól

Nadmiar soli w diecie wynika nie tylko z ilości soli dodawanej do potraw, ale także spożycia produktów przetworzonych mających w swoim składzie środki wzmacniające smak oraz konserwanty. 60% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym reaguje wzrostem ciśnienia na nadmiar soli w diecie i odwrotnie w przypadku zmniejszenia podaży soli. Wniosek jest dość prosty.
Pieczywo, wędliny, nabiał, przekąski i żywność gotowa do spożycia - w wyniku takiej diety zjadasz trzykrotnie więcej soli niż powinieneś. Główne zalecenie to ograniczenie soli dodawanej do gotowych potraw.
Kup zioła i przyprawy. Świeża bazylia, mięta, rozmaryn, lubczyk, oregano, majeranek. Możesz je zasiać lub zakupić już gotowe sadzonki. Niech goszczą w Twojej kuchni tak, aby przykuwały uwagę i zachęcały do dodania ich do każdej potrawy. Lubisz natkę pietruszki? Do dzieła! Wiem, że domowy ogródek wzbogaci smak Twoich potraw, dzięki czemu zmniejszysz ilość dodanej soli.

Dieta bogatotłuszczowa

Dieta będąca źródłem tłuszczy zwierzęcych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych o konfiguracji trans również nie będzie najlepszym wyborem. Zwróć uwagę na chudy nabiał oraz tłuszcze roślinne. Sam zdecyduj które wykorzystasz w codziennej diecie – oliwa z oliwek, olej rzepakowy, lniany, awokado, pestki, nasiona. Włączasz je na co dzień do jadłospisu? Może czas dać im szansę.

Dieta bogatotłuszczowa

Mała aktywność fizyczna


Prowadzimy coraz bardziej statyczny tryb życia. Praca siedząca, korzystanie z windy zamiast chodzenia po schodach, po zakupy jeździmy samochodem, zamiast się przespacerować. Systematyczna aktywność fizyczna może obniżyć wartość ciśnienia tętniczego. Utrzymując aktywność fizyczną na umiarkowanym poziomie łatwiej będzie Ci utrzymać masę ciała czy też zredukować zbędne kilogramy. Bardziej wartościowy dla Twojego zdrowia jest wysiłek fizyczny który na stałym poziomie jesteś w stanie utrzymać na przestrzeni lat, aniżeli katorżnicze treningi wykonywane tylko przez klika tygodni. Zacznij od małych zmian. Może nie zawsze przejażdżka samochodem jest konieczna i wybierzesz rower lub spacer? Ty najlepiej wiesz gdzie możesz wprowadzić zmiany.

Palenie papierosów

Jeśli nie palisz tytoniu możesz pominąć ten akapit.
To, że palić tytoniu nie należy wie każdy. Więc jeśli nadpiszę tu po prostu nie pal bo to szkodzi Twojemu zdrowiu, to zakładam że nie zmieni to nic w Twoim podejściu do nałogu. Obiorę zatem to w inne słowa. Wypalenie jednego papierosa powoduje wzrost ciśnienia i przyśpiesza czynność serca. Wynika to z pobudzenia aktywności nerwowego układu współczulnego. Jeśli ze wszystkich wymienionych wyżej zaleceń zastosujesz wyłącznie jedno zalecenie, to właśnie zaprzestanie palenia prawdopodobnie będzie najskuteczniejszą pojedynczą zmiana stylu życia, która może zapobiec rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, udaru mózgu i zawału serca.

Podsumowując:

Jak już pisałam nie chcę skupiać Twojej uwagi na tym co złe, a na tym, co dobre dla Twojego zdrowia.
• Do posiłków pij wodę.
• Czytaj etykiety produktów, które kupujesz i wybieraj te z najprostszymi składami.
• Korzystaj ze świeżych lub mrożonych warzyw i owoców.
• Włącz więcej strączków do diety.
• Pasty warzywne są świetną opcją do kanapek – spróbuj koniecznie.
• Wybieraj pieczywo o najkrótszym składzie lub spróbuj domowych wypieków.
• Gotuj w domu a potrawy przygotowuj z jak najmniej przetworzonych produktów.
• Trzymaj się zasady - im bardziej produkt jest zbliżony do jego postaci naturalnej i nieprzetworzony, tym lepszy
Świeże warzywo > Mrożone warzywo > Konserwowane warzywo > Ketchup
Płatki owiane > Musli > Baton

Wierzę, że wiesz, jakiego dokonać wyboru :)  

Mam nadzieję, że to dopiero początek Twojej drogi po zdrowie na długie lata i pozwolisz, abym mogła towarzyszyć Ci w tej zmianie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami oraz otrzymywać ode mnie maila w każdy poniedziałek z nowymi wskazówkami dietetycznymi zapisz się do mojej bazy subskrybentów >> kliknij tutaj <<

wyzwanie dietetyczne