Co jeść zimą?


Lato kochamy za bogaty sezon warzywno-owocowy, niestety na dużą część owoców i warzyw sezon już się skończył. Pomidory przestały smakować, jak te sierpniowe, a po truskawki sięgniemy co najwyżej te mrożone. Czym powinna się charakteryzować jesienno-zimowa dieta?W sezonie jesienno-zimowym zadbaj, aby Twoja dieta była bogata w produkty z poniższej listy.

Szczególnie postaw na:
Gorące zupy z dużą ilością warzyw. Aby zupa jarzynowa mogła sycić, dodaj do niej nasiona roślin strączkowych np. soczewicę, fasolę lub ciecierzycę. Pamiętaj o dodatku do zupy produktu węglowodanowego np. w postaci ziemniaków, gruboziarnistych kasz, ryżu czy makaronu oraz dodatku białka w zależności od rodzaju zupy możesz użyć np. wspomnianych wcześniej nasion roślin strączkowych, jaj, serów, lub mięsa, jeśli zupa była przygotowywana na wywarze mięsnym.

• Na rozgrzanie wieczorową porą przygotuj jaglankę lub owsiankę – na mleku lub wodzie z dodatkiem jogurtu naturalnego, owoców i orzechów.

Warzywa korzeniowe tj. marchew, seler korzeniowy, buraki, chrzan. Świetnie sprawdzą się w postaci surówki lub jako dodatek do zup.

Warzywa cebulowe tj. por, cebula, czosnek. Gama potraw, do których możesz użyć tych warzyw, jest bardzo szeroka, od past warzywnych, zup, sosów po różnego rodzaje falafele i pulpety.

  1. Warzywa kapustne tj. kapusta biała, czerwona, włoska, kalafior i brokuł, brukselka. Przygotowuj surówki, zupy i warzywne dania główne na bazie tych warzyw.
    Jeśli Twoje dziecko nie przepada za kremem z brokułów, spróbuj warzywo podać w innej formie np. w formie różyczek w daniu z makaronem lub jako dodatek do obiadu. Ekspozycja na dany produkt zwiększa prawdopodobieństwo spróbowania/ polubienia go. Proponuj, nie zmuszaj.

Imbir i kurkuma. Przygotuj wieczorem napar ze świeżo tartego korzenia imbiru, kurkumy i zielonej herbaty. Gwarantuje, że rozgrzeje nawet w najmroźniejszy dzień.

Nasiona roślin strączkowych. Są ogólnodostępne przez cały rok zarówno w zalewie, jak i w formie suchych nasion. Świetnie się sprawdzą jako zamiennik mięsa i dostarczą źródła białka oraz błonnika pokarmowego.

Kiszonki. W Polsce najchętniej sięgamy po kiszoną kapustę i ogórki. Te naturalne probiotyki pozytywnie wpływają na mikroflorę bakteryjną jelit. Ze względu na dużą ilość soli w produktach kiszonych nie należy podawać ich niemowlętom oraz ograniczyć ich podaż u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Mrożonki. Są świetną alternatywą dla świeżych, niedostępnych zimą owoców czy warzyw. Są cennym źródłem witamin i składników mineralnych i możemy podawać je również niemowlętom na etapie rozszerzania diety.

Jabłka, gruszki. Sezon na nie trwa niemalże cały rok, są powszechnie dostępne i warto po nie sięgać. 

co jeść na odporność

Zadbaj o zimowy jadłospis, tak aby był źródłem witamin i składników mineralnych. Zwróć uwagę na jakość diety swojej i rodziny. Dbając o zdrowy styl życia, zmniejszasz ryzyko nieprzyjemnych infekcji. Nie ma potrzeby stosowania suplementów multiwitaminowych, wystarczy, że zbilansujesz swój jadłospis.